Készül a regényhez csillagászat is. A flamenek miatt.
Az ég és a föld között jár nappal a Nap. A Földnek két holdja van: Kis Világvigyázó és a Vörös.
Minden nap felkel a Nap, amit az elfek Fiúnak, az orkok Irigynek neveznek.
Kis Világvigyázó 9 naponként jut fel a zenitre, Vörös 8 naponként. Ciklusuk fele ideje alatt végig láthatók, aztán a másik félidőben a horizont alatt vannak. A pályájuk nem párhuzamos az egyenlítő síkjával, sőt egymáséval sem. És egyik DK-en, másik NyDNy-on kel fel. Az orkok Sápadt Holdnak és Gonosz Szemnek nevezik őket. A Sápadt Holdhoz egy egész dalciklust költöttek, amit régebben a bárdok széltében-hosszában énekeltek.
Az év 360 napos, a 10 hónap ezek szerint 36 napos. A nép minden nap dolgozhatna szakadásig (urai örömére), ha a flamenek nem hirdetnék a munkatiltó eseményeket. De a flamenek bejelentenek mindenféle ünnepeket, emléknapokat, gyásznapokat és balnapokat. Így egy hónapban sincs 36 munkanap.
Amikor mindkét hold egyszerre van a zeniten, akkor a Föld megfelelő helyén – mindig máshol – holdfogyatkozást lehet észlelni. Ez évente ötször fordul elő (~72 naponként). Holdak együttállásakor van az év kezdete. Tehát Földanya havának első napja az Újév napja, ilyenkor holdfogyatkozás is van.
Vannak csillagok, állók és mozgók. Ezeket idő- és helymeghatározásra lehet használni. A flamenek ezek mozgását jegyzik a horoszkópban, történelmi és magán eseményekhez kapcsolják. A horoszkópábra 5 koncentrikus kör, mint a mandala. A külső kör 10 házra van osztva. Ugyanennyi isten van, a hónapok nekik vannak ajánlva. A horoszkópházban a megfelelő isten jelképéről elnevezett csillagkép van.
hónap csillagkép, a horoszkópház névadója
Földanya, a Ragyogó rokka
Sehonnai Vén vagy Öreg homokóra
Földrengető vagy Kormos kalapács
Kis Világvigyázó vagy Napkirály pajzs
Kalmár vagy Kapzsi mérleg
Tűzkirály, a Rettenetes vagy Egetverő; létra
Szélkirálynő, a Szépséges vagy Széltoló; tükör
Legyek Ura vagy Rontó; bogár
Vízanya vagy Félelmetes; kagyló
Bakos vagy Őrjöngő. kecskeszarv
Napon és holdakon kívül van még a 17 bolygó. A bolygók mondai hősökről és nagy szentekről vannak elnevezve. Ezek a Naptól távolodva:
Íjász bolygó névadója megsemmisítette meg a Tagadás Napjait.
10 fülű Nyúl,
Szikla szülte Majomkirály,
Kocsis, 4 holdja van.
Kőműves,
A Föld, ahol élünk. 2 holdja van.
Testvérek, ikerbolygó. Súlypontjuk jár elliptikus pályát a Nap körül.
Kapuőr,
Kulcsár,
Vadász,
Druida,
Éjféli Kígyó
Bárka
Légionárius
15
16
17
A bolygók elliptikus pályán mozognak, melynek egyik fókusza a Nap. A bolygópályák nincsenek 1 síkban. Az ellipszis 2 fókusza nincs állandó távolságban, és az ellipszis nagytengelye is forog a Nap körül a többi bolygó gravitációs zavarása miatt. A holdak pályája is változó elliptikus mozgást végez a folyamatosan változó gravitációs környezet miatt. Az anomáliák miatt nem egyformák a napok, hónapok és évek. Ezt a flamenek ki tudják igazítani ünnepnapok kijelölésével és törlésével, az Újév napjának bejelentésével.
Fentiek miatt a flamenek nem tudják egyszerű képletekkel modellezni az égi eseményeket. Sokat segített nekik ebben a mátrixgeometria bevezetése. A számítások könnyítésére törpéktől geometrikus-logaritmikus elven működő tekerős ketyeréket rendelnek. Használnak égképeket, táblázatokat, analógiákat, teleszkópot, asztrolábiumot, szextánst, kvadránst, kronométert, ingaórát, tekerős számológépet.
A gravitációs anomáliák befolyásolják az – amúgy szabályos – ár-apályt, időjárást, a csordaállatok vonulását és szaporodását, a termést, a nép egészségét és kedélyét. Ezek összege hat az egyén sorsára és a történelemre.
Flamenek Napkirály tornyaiból figyelik az égi mechanikát. Naponta hirdetik a csillagok parancsát, toronyzenével kisérve. Családok, seregek és vállalkozások szolgálatában is vannak flamenek. Torony nélkül is tudnak dolgozni. De jobban szeretik, ha toronyban van a dolgozószobájuk. Biztonságérzetet ad nekik. A Szerv- és Szövethasznosító gujarjainak egyik tornya is nekik van fenntartva.
Híres flamen a kövér disznó és Irrepit.
Flamenek közé tartoznak az időjósok, földmérők és az orvosok egyes céhei. A jósok és javasok nem.
A földmérők leginkább abban különböznek a flamenektől, hogy bolyonganak. Azzal álltak elő, hogy a Föld nem lapos. Mindenféle méréssel igazolni is tudják. Most azon vitáznak nagy hévvel, hogy a Föld oktaéder vagy tetraéder alakú-e?
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.