Gennep saját módján dolgozza fel a társadalom rituális vagy ritualizált eseményeit, és ezek általánosításával cselekvési sorrendeket, szabályokat állapít meg. Dolgozata sokkal meggyőzőbb, mint Frazer Aranyága, ami egy vaskos babonagyűjtemény megalapozatlan és használhatatlan következtetésekkel.
Arnold van Gennep ; [ford. Vargyas Zoltán] ; [... az előszót írta: Vargyas Gábor] ; [közread. a] MTA Néprajzi Kutatóint. PTE Néprajz - Kulturális Antropológia Tanszék
Átmeneti rítusok
az ajtóhoz és a küszöbhöz, a vendégszeretethez, az örökbefogadáshoz, a terhességhez és a gyermekágyhoz, a születéshez, a gyermekkorhoz, a serdülőkorhoz, a beavatáshoz, a felszenteléshez, a koronázáshoz, az eljegyzéshez, a házassághoz, a temetéshez, az évszakokhoz és más egyébhez kapcsolódó rítusok módszeres elemzése
[Budapest] : L'Harmattan, 2007
Szakjel: |
290 |
Cutter: |
V 29 |
ISBN: |
978-963-7343-37-7 |
Gennep állítja, hogy élethelyzetekből más élethelyzetbe ugyanúgy határátlépéssel jut a cselekvő, mint amikor földrajzi határok között mozog. A határátlépések rituálisan szabályozottak, és viszonylag egységesek a különböző kultúrákban.
Életemből vett példa a határátmenetre, amikor bevonultam egy művelődési házba, aztán 2 napig hülye gyerekek idétlenkedését tűrtem, hajamat négyszer levágták és végül a laktanyában beöltöztem. Civil életből ki, határátlépés a senki földjén, belépés a katonai életbe.
Aztán persze jöttek az újabb határátlépések.
Másik határátmenet, amikor befejeztük az egyetemet. Záróvizsgák, ünneplések, munkahely-keresés, nagybetűs ÉLET. Ismerősöm megrekedt az ünneplés után az átmenetben, soha sem volt munkaviszonya, családja, lakása: kimaradt a nagybetűsből. Most egy apartmanban gondoskodik róla valami alapítvány. Mert normális emberekről nem kell gondoskodni, azok szenvedjenek és gürizzenek halálukig!
(A halál is egy átmenet.)
Fejezetek a könyvben – az általánosságokon kívül (a bevezetést nem érdemes elolvasni, mert úgyis megismétlik és kifejtik a könyvben, ugye?)
– Materiális átmenet
– Egyének és csoportok
– Terhesség és gyerekágy
– Születés és gyerekkor
– Beavatási rítusok
– Eljegyzés és házasság
– Temetés
– Egyéb átmeneti rítusok
A lábjegyzetek is nagyon értékesek, a szerzői jegyzeteket a fordító és szaklektor is kiegészíti.
Számomra hasznos a könyv, mert a történetvezetés során fölhívta a figyelmemet olyan cselekményekre, amik egy átmeneti helyzet leírását hitelesebbé teszik. A történeteim eleve átmeneti helyzeteket tárgyalnak, mert azok az érdekesek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal