Hypokephalról kerestem irodalmat. Kákosy írt róla a legtöbbet, de csak mellékesen. Az internet-en - szokásosan - csak komolytalanságokat lehet róla találni. Most akadt véletlenül a kezembe ez a könyv, ami nagyon jó összefoglalás:
Varga Edith
Napkorong a fej alatt - Egy egyiptomi sírmelléklet - a hypokephal - kialakulása
Budapest, Akadémia kiadó 1998.
ISBN: 963-05-7541-8 931 V37
A halott feje alá tesznek általában valami támaszt, hogy a temetés során a megfelelő tartása legyen. Ez a valami a hypokephal. Egyiptomi kultúrában is ez volt a szokás (még akkor is, ha a halott feje nem vett részt a temetésen). A régebbi sírokban legalább tenyérnyi korongokat, maroknyi gabonát raktak a fej alá. De a fejtámasz (headrest) vagy valamilyen párna is gyakori volt. A fejtámasz a mai napig használatos. Az afrikai pásztorok egyetlen bútora, amit állandóan magukkal hordanak.
Amikor a halotti kultusz elszabadult, ezek a fej alá kerülő tárgyak is kaptak mágikus feladatot: a fej védelmét. Az általános felfogás szerint a halott az alvilági bíró elé került, aki fejét vétette bűneiért. És mivel mindenki tudta magáról, hogy nem bűntelen, valahogyan ezt a végzetes beavatkozást el kívánták kerülni. A ráolvasás, majd később a ráírás azt javasolta, hogy a halott sunnyogjon be a Nap kíséretébe, amikor éjszaka a napbárkát áthúzzák az alvilágon. Aztán a felkelő Nappal együtt kikerül az alvilágból (estéig; akkor kezdődik a sunnyogás elölről). (Bár nap közben is sunnyogni kellett nyilván.)
A ráolvasás szövegét ráírták a koporsóra vagy a múmia bandázsára. A későbbi dinasztiák idejében a thébai papság körében tartósabb anyagból (fém, agyag, stb.) készített korongot tettek a fej alá, amely több mezőre osztva képekkel és feliratokkal védelmezte a halottat. Néhány korong (kb. 50) múzeumokba került. Ezek mágikus és babonás spekulációk tárgyai. (Így került be a Macskaszem 3.0 című komolytalan forgatókönyvembe is).
Úgy gondolom - és ennek semmi alapja nincsen - hogy ha az egyiptomiak valaha a halottaik feje alá tettek mágikus feladatú és szépen elkészített korongokat, akkor az élők feje alá is tettek ilyesmit. Az alvás például veszélyes időszak, szükség lehet a védelemre (mert ilyenkor jönnek az incubusok és sucubusok). A betegek feje alá is tehettek ilyen amuletteket. Ezekre nyilván másfajta szöveget kell tenni, vagy ráolvasni. Anyaguk is a feladatnak megfelelően variált.
Gondolom!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.